نشانه دست در گنج یابی

نشانه دست در گنج یابی

نشانه دست در گنج یابی در طول تاریخ بشر، همواره به صورت نمادی مهم در بردارنده ی فداکاری، دوستی و ارزش متقابل بوده است. قدمت آن بر روی سنگها، چوب و فلزات به ما قبل از تاریخ برگشته و این مسله بیانگر ارزش نماد دست نزد مردمان ایران باستان میباشد. جالب توجه است که دست بدون انگشت شصت به خزینه مغولین اشاره دارد. در این مطلب به صورت اختصاصی در مورد علامت دست در دفینه یابی اهمیت آن در دوره های مختلف تاریخی میپردازیم پس با ما همراه باشید.

نشانه دست در گنج یابی

علامت دست گنج

بر روی دیواره غارها به صورت نقاشی مشاهده شده که قدمتی فراتر از دوره های حکومتی دارد لذا مربوط به زندگی بشر در غارهاست. در این اماکن اسکلت های انسانی، سنگهای شکلدار و خاکستر آتش یافت میگردد. این نمونه ها برای علم باستان شناسی بسیار مفید واقع شده و تنها از نظر تشخیص قدمت بشر کاربرد دارند. جدا از این مسئله، دست و دیگر علایم باستانی در ملت های مختلف مفاهیم متنوعی را دربرداشته است. بیشتر مسلمانان نماد دست را به “فاطمه (س)” مربوط می دهند (خمسه). مسیحیان آنرا دست “مریم باکره” و یهودیان آنرا دست “خواهر موسی” میدانند.

علامت دست در دفینه یابی

علامت دو دست دفینه

حکاکی دست در بازه ی حکومت های باستانی معمولا نمادی از دوستی کشورها بوده. بنابر این اساس، دو کشور گنجینه ای از آثار را در محدوده ی مرزی به نشانه ی صلح دفن کرده و سپس بر روی صخره سنگ های اطراف با معماری دقیق و شایسته، نشانه دست را حکاکی میکرده اند. اینگونه نشانه ها دارای انگشت شصت نیستند و بر همین اساس مشخص میگردند. در جهت طلوع خورشید صبح و به فاصله ی ده متر، آثار مشخص میگردد. نشانه دست در گنج یابی اشاره به سنگ غریب، چاه و غار در اطراف خود خواهد داشت.

مطلب بعدی سایت 👈 نشانه شتر

error: Content is protected !!